Dag 1 var rejsedag og derfor lidt uinteressant, bortset fra at vi endte den vestlige del af Scotland.
Efter en overnatning kørte vi næste hele vejen langs vestsiden af Loch Lomond. Det hang tåge over søen, der var mitter og det småregnede, men supersmukt var det.
Vi kørte videre, kom til en anden sø, hvor frokosten blev indtaget ved denne sø - med mere sol.
Målet var Kintyre. Vi fandt en BB og kørte videre til Campletown, hvor vi fandt destilleriet Springbank.
Vi var ikke inde at se - fandt en butik i byen. Efter en kop kaffe gik turen mod Mull of Kintyre - et forbjerg, der er kendt fra en sang af Paul McCartney.
Turen derud gik af en smal smal snoet vej med høje kanter til hver side - en smuk, men også lidt nervepirrende tur.
Da vi ikke kunne køre længere, måtte vi gå. Der var stadig nogle km. Vi gik nok halvdelen af vejen ned til vi kunne se The Lighthouse.
Det er vel nok spændende at I er i Scotland, glæder mig til at læse mere.
SvarSletDer er så dejlig skøn natur og historie her. Og vejret er med os.
SletSmukke billeder af en stor natur og skønheden i det små i floraen. Tidsler og lyng står for mig som Skotland.
SvarSletGlæder mig til flere rejseberetninger.
Naturen er stor her. Der er ikke så mange turister - det er tidligt på sæsonen.
SletSer helt vidunderligt ud.. må være så dejligt. :D
SvarSletEr lidt bagud med at læse blogs, men mon ikke jeg når det
Knus <3
Vi når, hvad vi når. Jeg har åd godt som ikke læst blogs her. Det er bare alt for besværligt på mobil. Og forbindelsen er ikke altid lige hurtig.
SletJeg har meget st følge op på, når jeg kommer hjem.
Der er bare så smukt i Scotland.